Lil Wayne, Funny Face, Kwaku Manu, Mercy Asiedu & Others Nominated For Movie Awards

image

Mercy Asiedu

The second edition of the Kumawood and Akoben Movie Awards (KAM Awards) was launched last Saturday to industry players and the media in Kumasi after which the nominations were released amidst excitement to kick start the nominations party.
The organisers defied the heavy rains to go on with the launch.
Movie makers are gradually buying into the awards and this was evident in the number of player’s who were present at the launch.
The various representatives of the industry were present in solidarity of the awards.
Some of the players said they were confident and proud of the awards, which according to them is a blessing to.
Last year’s biggest winner Nana Ama McBrown grabbed five nominations this year.
The actress who won four out of the eight nominations she received last year was nominated in the following categories; ‘Movie Favourite Actress’, ‘Best Actress Comedy’ and ‘Best Twinglish Personality (Female)’.
She also obtained double nominations in the ‘Best Actress Leading Role’ with her role in ‘Nyankonton’ and ‘Agya Koo Trotro Driver’ movies.
Kyeiwaa, also known as Rose Mensah or Akua Atta and Emelia Brobbey got 5 nominations each.
Mercy Asiedu, Ellen White and Portia Asare obtained 3 nominations each while Vivian Lawrence Jill got two nominations.
It appears that Kofi Adu known as Agya Koo’s days at the top of the local film industry are numbered as he obtained 3 nominations same as Akrobetu, Kojo Nkansah popularly known as Lil Wayne.
Agya Koo’s fiercest competitor, Kwaku Manu topped the male categories with 4 nominations.
Agya Koo can be crown as Best Actor In Lead Role’ with the movie Fathia Fata Nkrumah if he can beat off the challenge mounted by Isaac Amoako (Burger Aware), Bill Asamoah (Azonto Ghost), Wayoosi (Baby Face) and his nemesis Kwaku Manu (Kwaku Killer).
Comedian Funny Face who won couple of awards last year with the hit television series; Chorkor Trotro has been nominated again in the ‘Best Actor TV Series’, ‘Most Favourite TV Personality (Male)’ and ‘Best TV Comedian (Male)’ categories.
The KAM Awards was initiated last year by Kumawood Entertainment and Concept Developers to put the local dialect Film Industry into the spotlight of world event; to open a more distributing link between producers, marketers and the general public.
The award scheme aims at bringing about togetherness in the Ghanaian Film Industry; to promote the rich cultural heritage of the Ghanaian local languages to the outside world through films and to celebrate and reward excellence.
This year’s award is scheduled to take place on November 2 at the Great Hall of the Kwame Nkrumah University of Science and Technology (KNUST).

Below is a list of all the nominations:

MOST FAVOURITE ACTOR
Osei Wayosi
Kofi Adu, Agya Koo
Kwadwo Nkansah Aka Lil Win
Bill Asamoah
Kwaku Manu
Akrobeto
Apostle John Prah

MOST FAVOURITE ACTRESS
Rose Mensah (Kyeiwaa)
Nana Ama Mcbrown
Emelia Brobbey
Ellen White
Mercy Asiedu
Portia Asare

BEST ACTOR LEADING ROLE
Isaac Amoako (Burger Aware)
Agya Koo (Fathia Fata Nkrumah)
Bill Asamoah (Azonto Ghost)
Wayoosi (Baby Face)
Kwaku Manu (Kwaku Killer)

BEST ACTRESS LEADING ROLE
Emelia Brobbey (Obi Dehye)
Nana Ama Mcbrown (Nyankonton)
Portia Asare (Adoma)
Nana Ama Mcbrown (Agya Koo Trotro
Driver)
Ellen White [Adiyisem]
Vivian Jill Lawrence (Ama Beyiwaa)
Emelia Brobbey (Deadly Forest)
Patricia Bentum (Mogya Kronkron)
Mercy Asiedu (Baby Face)

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Kwaku Manu (Deadly Forest)
Akrobeto (Obi Dehye)
Kwadwo Nkansah (Area Boys)
Sadik Kamil Maifyadi (Zitan Namruz)

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Rose Mensah- Kyeiwaa (Atinga Beyere
Atinga)
Florence Anima- Gawu Gatete (Burger
Aware)
Akyere Bruwaa (Beyeeden)
Rose Mensah-Kyeiwaa(Fathia Fata Nkruma)
Kalsoume Sinare (Hawa Takwas)
Dzifa Agbetepey (Ei Ewiase)
Emelia Brobbey (Ama Beyiwa)

BEST ACTOR COMEDY
Osei Wayosi
Kofi Adu, Agya Koo
Kwadwo Nkansah Aka Lil Win
Kwaku Manu
Akrobeto

BEST ACTRESS COMEDY
Nana Ama Mcbrown
Rose Mensah (Kyeiwaa)
Matilda Asare
Nana Yaa Appiah
Florence Anima-Gawugatete
Mercy Asiedu

BEST ACTOR TV SERIES
Ebenezer Donkor Aka Katawere (Efie Wura)
Bro Kofi (Efie Wura)
Kwame Seth Djokoto (Efie Wura)
Koo Fori (Efie Wura)
Funny Face (Chorkor Trotro)
Awaakye(Chorkor Trotro)
Abraham K. Davis , Salinko [Barber And
Shoe Shine]

BEST PICTURE (MOVIE)
Fake London Boy
Me Nisuo
Adoma
Azonto Ghost
Obi Dehyee
Beware
Area Boys
Baby Face

BEST ACTRESS TV SERIES
Gloria Osei Sarfo (Efie Wura)
Ante Bee (Efie Wura)
Naana (Efie Wura)
Adwoa Smart [Bongo Bar]

MOST FAVOURITE TV PERSONALITY (MALE)
Funny Face (Chorkor Trotro)
Bro Kofi (Efie Wura)
Kwame Seth Djokoto (Efie Wura)
Koo Fori(Efie Wura)
Abraham K. Davis , Salinko [Barber And
Shoe Shine]
Prince Yawson(Chorkor Trotro)

MOST FAVOURITE TV PERSONALITY (FEMALE)
Gloria Osei Sarfo (Efie Wura)
Ante Bee (Efie Wura)
Naana(Efie Wura)
Adwoa Smart [Bongo Bar]

BEST STORY (MOVIE)
Me Nisuo
Mogya Kronkron
Azonto Ghost
Beyeeden
Obi Dehyee
Beware
Area Boys
Baby Face

BEST JUVENILE ACTOR
Maame Yaa Konadu Jackson
Maame Serwaa
Yaw Babo [Muntari]
Akwasi Ragan

DISCOVERY OF THE YEAR
Abena Akorewaa Danso
Patricia Bentum
Jacob Zumah (Chon)
Kojo Poku
Mabel Armator
Bernice Asare
Jambo
Comfort Fobi
Nana Agyemang Fred (Kyinaatwan)

BEST TWINGLISH MOVIE
Area Boys
Fake London Boy
Beware
Baby Face

BEST TWINGLISH PERSONALITY (MALE)
Samuel Ofori [ Fake London Boy]
Bill Asamoah
George Berthou [Baby Face
Kobby Rana [Area Boys]
Berrnard Adusi Poku
Ekow Smith Asante [Beware]

BEST TWINGLISH PERSONALITY (FEMALE)
Vivian Jill Lawrence
Emelia Brobbey
Ellen Kyei White
Portia Asare
Nana Ama Mcbrown

BEST TV COMEDIAN (MALE)
Kwame Seth Djokoto (Adziban)
Funny Face (Chorkor Trotro)
Koo Fori (Efie Wura)
Abraham K. Davis A.K.A Salinko [Barber]
Prince Yawson – Waakye (Chorkor Trotro)

BEST TV COMEDIAN (FEMALE)
Auntie Bee (Efie Wura)
Naana (Efie Wura)
Adwoa Smart [Bongo Bar]

THE MOST PROMISING STAR
Abena Akorewaa Danso
Patricia Bentum
Jacob Zumah (Chon)
Kojo Poku
Mabel Armator
Bernice Asare
Jambo
Comfort Fobi
Nana Agyemang Fred (Kyinaatwan)
Bridget Adusei

BEST ACTOR IN LEADING ROLE (HAUSA)
Salihu Shuaid [Tawa Takwas, 8 Hours]
Taju Yussif [Zeetan Namruz]
Magaji A. Salam [Zaman Aure]
Yussif Said [Gobara]

BEST ACTRESS IN LEADING ROLE (HAUSA)
Jamila Ibrahim [Tawa Takwas, 8 Hours]
Halima Kazaure [Zeetan Namruz]
Ayisha Zakari [Zaman Aure]
Faridasi Muhammed [Gobara]

BEST ACTOR IN LEADING ROLE (DAGBANI)
Ahmed Adam [Zomo]
Ajaana [Ajaana Kpayelli]
Azizu Iddrisu [Bibil Tindana]
Ahmed Saani Minister [Nagumsi]
Iddrisu Abubakar [Agbaa]
King Faisal [Loh Gaali]

BEST ACTRESS IN LEADING ROLE (DAGBANI)
Balkisu Saieed [Zomo]
Natasha [Ajaana Kpayelli]
Bintu Razak Salima [Bibil Tindana]
Meri Cockra [Nagumsi]
Amina Muntari [Agbaa]
Nana Ayisha

BEST ACTOR IN LEADING ROLE (FRAFRA)
Jonas Mbawona [Be’em Woat A. Kum]
Olando Sampana [Tovm-Beid-Wart]
Camillus Afour [Minterika Ka’anne Songa]
Joe Yenbila [Dekehomenga Boyene]
BEST ACTRESS IN LEADING ROLE (FRAFRA)
Patience Azure [Be’em Woat A. Kum]
Poknab [Tovm-Beid-Wart]
Rebecca Banne Mame [Minterika Ka’anne
Songa]
Esther Ayinpoku [Minterika Ka’anne Songa]

BEST FILM DIRECTOR
Taju Yussif [Gobara]
Jackson K. Bentum (Azonto Ghost)
Sampson K. Mensah (Menisuo)
Jackson K. Bentum (Mogya Kronkron)
Frank Fiifi Gharbin (Obi Dehye)
Asare Bediako (Beware)
Isaiah Appiah (Beyeeden)
Jones Agyemang ( Poor No Friend )
Samuel Owusu Asare (Baby Face)
Augustine Abbey (Saman Mogya)
James Aboagye (Agya Koo Trotro Driver)

BEST FILM EDITOR
Iddrisu Abubakar [Agbaa]
Taju Yussif [Tawa Takwas, 8 Hours]
Peter Mensah And Afra Marley – (Azonto
Ghost)
Abraham Asante (Me Nisuo)
Kwadwo Owusu Ansah (Burger Aware)
Ebenezer Osei Bonsu (Obi Dehyee)
Kwame Swallah. (Mogya Kronkron)
Abdul Rahman Abdul Aziz (Adoma)
Samuel Owusu Asare(Babyface)
Abdul Razak Marvelous [Agbaa]

BEST SCREENPLAY/SCRIPT
Zomo
Adam Iddrisu [Agbaa]
Kamil Ibrahim [Gobara]
Jackson K. Bentum (Azonto Ghost)
Sampson K. Mensah(Me Nisuo)
Ever Green (Dirty Game)
Kwame (Obi Dehyee)
Jackson K. Bentum (Mogya Kronkron)
Alhassan Mohammed (Beyeeden)

BEST VISUAL EFFECTS
Abdul Razak Marvelous [Agbaa]
Nicholas Agbeko (Ama Beyiwa)
Chameleon(Beyeeden)
Isaac Appiah (Deadly Forest)

BEST COSTUME
Hajia Zanab Madam [Gobara]
Tracy Mensah (Me Nisuo)
Faustina Amissah (Azonto Ghost)
George Attobrah (Fathia Fata Nkrumah)
Fiona (Burger Aware)
Attah Frimpong (Six Demons)
Attah Frimpong (Deadly Forest)
Samuel Ofori (Fake London Boy)

BEST LIGHT PERSONNEL
Sly 1 (Me Nisuo)
Abdul Gafaru Abdul Rahim (Azonto Ghost)
Kofi Nti (Agya Koo In Prison)
Kofi Nti (Fake London Boy)
Evander Kwame Agyemang (Area Boys)
BEST DIRECTOR OF PHOTOGRAPHY
William Sefa Jnr
Abdul Gafaru Abdul Rahim
Michael Otodzo
Eliahasu Khalifa
Evander Kwame Agyemang (Area Boys)

BEST SOUND PERSONNEL
Muhammed Muktar [Tawa Takwas, 8 Hours]
Kwadwo Owusu Ansah (Burger Aware)
Yaw Asamoah (Mogya Kronkron
Solomon Frimpong (Beyeeden)
Sly1 (Me Nisuo)
Appiah Ebenezer (Ama Beyiwa)
Kwaku Twumasi (Entowoada)
James A. Adofo (Adoma)

BEST ORIGINAL SONG
Zomo
Ajaana Kpayelli
Agbaa
Fake London Boy
Six Demons
Beyeeden
Burger Aware
Azonto Ghost

BEST MAKEUP
Jude Odoh (Fathia Fata Nkrumah)
Faith Evans (Fake London Boy)
Faith Evans (Ama Beyiwa)

PRODUCTION MANAGER OF THE YEAR
Ernest Atta Aboagye
Akwasi Sarfo
Richard Sarkodie
Dennis Krah
Benjamin Owusu Akyaw

EXECUTIVE PRODUCER OF THE YEAR
Paul Adjei
Frederick Kwame Adomako
Baffour Awuah
Fred Fiifi Hayford And Mustapha Adam
Ebenezer Ankra
Alhaji Karim Ode

BEST TRADITIONAL MOVIE
[Bibil Tindana] Zoomo

MOVIE OF THE YEAR
Gobara
Bibil Tindana
Beyeeden
Azonto Ghost
Mogya Kronkron
Obi Dehyee
Me Nisuo
Kwaku Killer
Baby Face

Tags: , ,

Switch to our mobile site